Ačkoliv původně byl princip fungování vzduchovek určen pro vojenské účely, masově používán se stal nakonec coby střelba rekreační, sportovní, chcete-li civilní. Snadná legislativní dostupnost, relativně nízká pořizovací cena a oblíbenost napříč věkovými skupinami – to dělá ze vzduchovek sortiment, jež jde na odbyt již řadu let. Využití vzduchových pušek není jen o střelnicích na poutích. Řada držitelů si ráda zkrátí chvíli střelbou na terče na zahradách, chalupách nebo v různých zájmových sdruženích.
papírový terč
Právě benevolence v rámci možnosti volby místa využití je dalším silným argumentem a důvodem pro velkou rozšířenost těchto pušek. Se vzduchovou pistolí či puškou prostě na střelnici dojíždět nemusíte. Velice populární bývá soutěžní střílení na dětských letních táborech či o Dětských dnech. V neposlední řadě je mnohde využívaná k hubení drobných škůdců, jako například myší. Vzduchová puška nebo pistole je taky nejčastější střelnou zbraní, se kterou má pozdější držitel zbrojního průkazu první zkušenosti. Koneckonců – leckdy bývá doporučována pro trénink střelcům z „opravdových“ palných zbraní. Pryč jsou i doby, kdy na trhu byl jen jeden dobře známý typ. Aktuálně je na českém trhu výběr od více jak pěti výrobců, z toho je jeden tuzemský. Vybrat si mimo jiné můžete i tvar pažby a z jakého materiálu má být. Doplňkové příslušenství pak čítá nejen terče a diabolky nebo broky, ale rovněž například optiky či kufry určené pro uložení a převoz.

střílení na střelnici

Druhy:

Dle způsobu využití vzduchu se vzduchové pušky, dělí na:

Pístové

To jsou klasické vzduchovky, které je potřeba natáhnout vždy před samotnou střelbou. Jde o nejrozšířenější typ, a to i vzhledem k historickému rozšíření a používání těchto pušek.

Zásobníkové

Tento druh je dál členěn:
žena s puškou

na pušky nebo pistole využívající CO2, které pro hnací plyn využívají tlakovou nádobku, např. bombičky. Pro malý objem a tlak je tato varianta používání především u pistolí.

na zbraň, do jejíhož zásobníku lze napumpovat vzduch a střílet také opakovaně, často bývají označovány jako „větrovky“, typ PCP.

Ať už si vyberete jakýkoliv druh, věříme, že si užijete spoustu zábavy a dostatečně natrénujete třeba právě na vystřelení růže z pouti. Přejeme přesnou mušku!