V dnešním světě plném chytrých telefonů, tabletů a nejnovějších počítačů jsme neustále tlačeni na to mít od všeho ten nejnovější a nejlepší model. Jsou neustálé pokroky na poli techniky a všichni jsou z toho strašně šťastní. Má to však svoje ALE.
abstrakce v elektronice
Pokroky v technice sice jsou a to obrovské, ale je to i pokrok v našich životech?
Do určité míry ano. Pomáhá nám to v práci, vyhledávání na internetu nám šetří čas a taky můžeme být lépe v kontaktu s lidmi, kteří jsou od nás několik kilometrů daleko. Ano, internet je super věc, ale…
…musíme ho umět používat.
Hodně často, když lidé něco nevědí, prostě sednou za počítač, otevřou Google a najdou si to. Dá se tomu ale věřit? Internet snese všechno. Každý si sem může napsat, co chce, jak chce a kdy chce. I vy můžete sednout, otevřít nějaké jednoduché programy a během několika chvilek máte své webové stránky, na kterých si můžete psát cokoliv. A to opravdu cokoliv.

posílání emailu přes mobil
Vraťme se ale k hlavnímu námětu…

Znáte tento paradox internetu?
Spojuje nás s lidmi, kteří jsou daleko od nás, ale oddaluje nás od lidí, kteří sedí vedle nás.
Ještě zkuste říct, že to tak není. Dnes už snad nepotkáte děti, mladé lidi bez toho, aby měli v ruce telefon a nekoukali do něho jako tělesné schránky bez duše. Lidé se snad už ani neumí bavit bez svých chytrých krabiček, které mají neustále v ruce či v kapse u kalhot.

Zkuste ale aspoň na jeden den vypnout všechnu elektroniku a jít pokecat s někým z očí do očí. Takovýto rozhovor nelze ničím nahradit. To poznáte sami.
Kdybych se já mohla vrátit do doby, kdy nikdo neměl mobilní telefon, svůj tablet a svůj notebook, udělala bych to hned. Doma bývala jen společná pevná linka. Ale mělo to svoje kouzlo. Člověk se naučil více komunikovat. Když chtěl jít ven, prostě se sebral a obešel zvonky svých kamarádů. Dneska se domlouváte několik hodin přes internet na nějaké akci a pak to stejně většinou nevyjde, protože jsou všichni líní sebrat ty svoje zadky a prostě vypadnout na čerstvý vzduch. Radši trčí doma u počítačů a maximálně zavolají svým kamarádům přes Skype. Dá se ale tomuhle říkat přátelství?