Do podřádu velbloudů patří dva druhy lam, dva druhy velbloudů a jejich zdomácnělé formy. Na noze mají dva prsty, které jsou kryté rohovitým kopýtkem. Lamy a velbloudy řadíme mezi mimochodníky, což znamená, že vykračují najednou oběma levýma či oběma pravýma nohama. Žaludek mají složený jen ze tří částí, kniha je totiž úplně zakrnělá. Stravu, kterou pozřou, přežvykují až v klidu a bezpečí. Pokud se dostanou do nebezpečí, kopou kolem a plivou natrávený obsah žaludku. Jediným přirozeným nepřítelem lam je puma americká. Samice rodí jen jedno mládě.
velbloudi
Obyvatelky Jižní Ameriky
Lamy se ve volné přírodě vyskytují pouze v Jižní Americe. Nejlépe se cítí ve vysokohorských oblastech, dokážou vystoupat až do 5 000 m.n.m. Lamy dokážou skvěle šplhat po skalnatých terénech. Lamy dokážou překvapivě i skvěle plavat. Mezi divoké druhy patří lama guanako a velmi ohrožení lama vikuňa. Domestikovány pak byly lama krotká a lama alpaka. Lama krotká může mít různá zbarvení, od bílé přes světle hnědou až po tmavou. Výjimkou nejsou ani dvoubarevné druhy.
strakatá lama
Lamy guanako žijí na suchých travnatých plochách, v nížinách i ve vysokých horách. Žijí v menších stádech, tak do deseti kusů. Guanako dorůstá zhruba do výšky jednoho metru a váží kolem 100 kilogramů. Lamy jsou býložravci, živí se trávou, bylinami, občas také listím stromů a keřů. Stavy lamy vikuňy jsou velmi nízké v důsledku lovu, z několika milionů kusů z poloviny minulého století se ve volné přírodě pohybují pouze tisíce kusů.
velbloudi na poušti
Proč lidé lamy chovají?
V Jižní Americe se lamy chovají ve velkých stádech pro jemnou vlnu a maso. Zajímavé je, že pokusy o jejich chov v jiných oblastech ve většině případů vždy ztroskotaly. Lamy alpaky jsou mírné, kromě nich se velmi často také chová lama krotká. V Bolívii se dodnes využívají jako nosiči břemen. Vlna lam je velmi kvalitní a má všestranné využití. Stříhají se jednou za 18-24 měsíců.