Šanghaj je město, které se nachází v Čínské lidové republice. Má přes 25 miliónů obyvatel a považuje se za nejlidnatější město Číny. Rozloha je okolo 7000 km2.
Nachází se jižně od od Jang-c’-ťiang a podél řeky Chuang-pchu. Terén je velmi plochý.

šanghaj

Jedním z největších problémů je zde velký hluk, znečištění vodních toků a vzduchu. Město se skládá z několika městských obvodů. Devět obvodů je považováno za historické jádro města a desátý obvod je spíše hypermoderní čtvrtí. Dále se skládá ještě z osmi dalších obvodů a jednoho venkovského okrsku.
Květina, která zde nejvíce kvete je magnólie.
V zimě se zde teploty pohybují v rozmezí -1 až 8°C. V létě dosahují až 35°C.

mrakodrap

Něco málo z historie:
Co se týče historie, první zmínky o městě pochází z roku 960 n. l. Město bylo později opatřeno hradbami a začala se zde rozvíjet textilní výroba. Ve 20. století se Šanghaj stala symbolem Číny ale také působištěm drogových gangů. Později zde byla zavedena komunistická strana Číny. Jak čas běžel, začaly se zde stavět mrakodrapy, nová letiště apod. Město se začalo velmi rozvíjet.

Doprava: Je zde metro, které má čtrnáct linek. Rychlovlaky, které zde jezdí, se pohybují rychlostí až 450 km/h. Například trasa, která má 32 km je uražená za pouhých 8 minut. Také je zde v provozu trolejbusová či tramvajová doprava. Mezi nejoblíbenější dopravu zde ale patří taxi.
Samotným městem prochází velmi mnoho důležitých dálnic. Ve městě je provoz velmi hustý a často se zde tvoří zácpy.

Zajímavosti:
Co je velmi zajímavé je to, že zde nejsou středověké památky tak jako v jiných čínských městech. Ve městě se ale nachází tzv. Bund, což je nábřeží, kde se nachází mnoho výškových budov ať už bank, obchodních společností či hotelů z 20. století. Tento tzv. Bund je v dnešní době památkově chráněn a nesmí se zde stavět vyšší mrakodrapy.

mrakodrapy

Na náměstí Lidu se nachází Šanghajské muzeum, které vyjadřuje historickou představu kruhového nebe a čtvercové země.
Mezi největší obchodní tepny se řadí například Nankingská třída, která směřuje k buddhistickému chrámu.
Město je také velmi známo pro svůj noční život.

Pokud Vás Šanghaj zaujala, více informací naleznete na .