Žijeme ve světě, kde se v průběhu našeho života objevují různorodé technické vymoženosti. Jsme jimi doslova obklopeni a mnohé z nich máme k dispozici v místě bydliště. Možná vás v této souvislosti napadnou počítače, mobilní telefony, televizní a rozhlasové přijímače, chladničky, pračky, kávovary a další spotřebiče, ale tentokrát se chceme zamyslet nad tím základním – nad inženýrskou infrastrukturou. Patří k ní i rozvody pitné vody.

instalatérské práce

V průběhu všedního dne si málokdo z vás vzpomene na to, že ve zdi vašeho domu či bytu vede vodovodní potrubí. Je vašemu zraku skryté, a s vodou přijdete do kontaktu leda tak v kuchyni u dřezu nebo v koupelně či na toaletě. Dokud vše funguje, jak má, v zásadě vás vůbec nemusí zajímat, v jakém stavu jsou armatury a potrubí, a odkud vlastně voda do domu přichází.

Voda je ovšem médium naprosto nezkrotné, a jakmile jí dovolíte odtékat, rozhodně jí v tom nikdo a nic nezabrání. Voda pochopitelně sama o sobě není vědomou bytostí, ale to není podstatné, důležité je to, že v okamžiku úniku vody v bytě vám začínají starosti. V tu chvíli jde vše stranou a snažíte se situaci řešit.

vodovodní baterie

Naštěstí to řešení není obtížné, protože máte k dispozici instalatéry. Instalatér dokáže odhalit únik vody s velkou přesností, používá k tomu speciální metody např. poslechové tyče Hykron anebo formovací plyn s obsahem vodíku, který pronikne i tou nejmenší skulinou.

Podstatné je, že pak není nutné bourat celou zeď, oklepávat omítku a hledat místo úniku vizuálně, tím byste ztratili spoustu času, energie a samozřejmě i peněz, díky těmto metodám postačí odebrat pouze malou plochu omítky a zdiva a provést opravu během velmi krátké doby. Dříve byl toto velký problém, protože najít prasklinu na potrubí ve zdi, když se na ní vytvořila velká mapa, nebylo vůbec jednoduché a bez náročného bourání se to neobešlo.