V práci na vás šéf naléhá urgentně s uzávěrkou, doma na vás čekají děti, které věří, že se jim budete odpoledne věnovat, večer po vás partner též vyžaduje pozornost a vy jste přitom myšlenkami úplně jinde. A ráno začíná ten nový kolotoč, kdy se vám nechce do práce, poněvadž jste si vědoma toho, že vás čeká spoustu práce a stres. I přesto všechno existují tipy, jak se stresu vyvarovat!
stres z práce

1. Naučte se přenechávat práci jiným


Na stole se vám kupí hromady papírů, na ranní poradě vás zaplavují nové projekty a vy nevíte, kde vám hlava stojí? Nebojte se říci o pomoc svému kolegovi. Věci, v kterých jste si jista, si nechejte pro sebe a zbytek zkrátka přenechte ostatním. Není to projev slabosti, ba naopak.

2. Odmítejte


Naučte se odmítat nové projekty a úkoly! V klidu dokončete jeden rozdělaný projekt a pak se vrhněte na projekt nový. Kariéra se vám kvůli tomu nezhroutí a vy tím ušetříte své zdraví.

3. Plánujte a komunikujte


Každý nový úkol je pro váš výzvou a vy byste chtěla dokázat nadřízeným, že na to máte? Pokud sedíte v práci od rána do večera a občas si nosíte na víkendy práci domů, je to v pořádku. Jestli se tato činnost u vás stává pravidlem, měli byste zbystřit. Veškerý stres přenášíte na své okolí a nejvíce tím trpí děti. Naučte se jednotlivé úkoly plánovat! Existuje mnoho podpůrných plánovacích aplikací, které vám usnadní život, jak pracovní, tak osobní. Lépe naslouchejte kolegům a komunikujte v souvislých větách. Pokud něčemu nerozumíte nebo toho máte až nad hlavu, ozvěte se. Nikdo vám za to ruku neutrhne.
porada zaměstnanců

4. Podchyťte příčiny


Změňte myšlení a zachovejte klidnou hlavu. Přemýšlejte o vaší práci v detailech. Rozeberte si, proč se v práci dostáváte do psychického vypětí. Je to kvůli rozporu s kolegy? Chybí vám výzva, motivace? Jsou na vás nepříjemní klienti? Jste za svou práci málo placena? Je důležité zjistit příčinu stresu a na ni zapracovat.

Každé zaměstnání má jiné nároky na psychiku. Nicméně každý člověk by měl začínat sám u sebe, jelikož se mezi námi vyskytují jedinci, kteří jsou náchylnější na stresové situace. Zpomalte, naučte se myslet pozitivně a berte život s nadhledem!