Hrábněte si do svědomí. Jak staří jste byli vy, když jste poprvé sáhli po alkoholu? Nejspíš vám jej podal nějaký starší kamarád v partě lidí, když jste se šli někam bavit. Nejčastějšími situacemi, kdy jste se nejspíš setkali s alkoholem, byly nejspíš lyžáky na střední škole, případně závěrečné předtančení v tanečních. Mohlo to ale být až na stužkovacím nebo maturitním večírku, případně při oslavě vašich osmnáctých narozenin.

Avšak nejspíš nikdo si nelokl prvního doušku alkoholu až po tom, co mu bylo osmnáct. Prví alkohol se většinou podává doma za dohledu rodičů, ale jenom na ochutnávku, jenom doušek. Jak jste na tom byli s prvním alkoholem vy?

Důvod proč sáhnout po alkoholu
Vzpomeňte si na své mládežnické roky. Proč jste poprvé sáhli po alkoholu vy? Myslíte si, že důvody dnešních dětí jsou jiné? Výzkum ukázal, že důvody pití alkoholu před osmnáctým rokem jsou nejčastěji následující:

1. Tlak z nejbližšího okolí
Většinou je ten, kdo nepije v kruhu lidí, ten, který je mimo. Je out a není cool. Všichni se na abstinenta dívají skrz prsty a říkají si, že tne člověk je divný. Pití je standard ve skupině mladších lidí.

2. Zábava
Alkohol patří k zábavě s kamarády, k tomu, aby se uvolnila atmosféra. Alkohol vám pomůže trochu rozproudit krev.

3. Útěk od problémů
Pitím zapomenete dočasně na trable běžného života. Ačkoli jsou si mladí lidé, že se jedná pouze o dočasný útěk, ne o řešení těchto potíží.

4. Alkohol je snadno dostupný
Nejde jenom o nízkou cenu, která je mnohdy nižší než nealkoholické nápoje, ale také o to, že je jednoduché alkohol koupit. Málokdo po vás vyžaduje občanku, a i kdyby, všichni máme starší kamarády, kteří alkohol seženou. To bylo, je a bude.

Proč naopak mladiství alkohol odmítají?
– Bojí se ztráty sebekontroly a bojí se, že provedou něco, co by nechtěli
– Alkohol jim jednoduše nechutná
– Jde o budování image
– Bojí se o své zdraví
– Je trendy nepít, pojí se to s životním stylem