Česká republika je na světě na špičce ve zdravotní péči, to je neoddiskutovatelný fakt. Naši lékaři jsou jedni z nejlepších na světě, což dokládá i fakt, že právě po českých lékařích je hlavně od nás na západ stále větší poptávka. Většina našich lékařů míří do Ameriky, Německa, ale také do Japonska nebo Singapuru.

Poptávka po doktorech je hlavně v oblasti chirurgie. Pravda je taková, že Česko má ve světě pověst perfektních lékařů a velmi schopných zdravotníků. Jakkoli však máme jednu z nejnižších úmrtností novorozenců na světě a jedny z nejlepších gynekologických a porodnických služeb na světě, dokonce i u nás jsou potíže s novorozenými dětmi stále častější.

Jak je to ve světě
Podle nejnovějších průzkumů se zdá, že každé desáté novorozeně na světě podlehne genetické chybě, komplikacím při porodu nebo nemoci či špatným podmínkám a mezi počátkem porodu a prvním týdnem života zemře. V Evropě momentálně straší budoucí rodiče i lékaře fakt, že každé deváté dítě se rodí předčasně.

Situace u nás
Úmrtnost novorozenců je u nás neuvěřitelně nízká, a to doslova nejnižší v Evropě. U nás je úmrtnost novorozeňat pouze 4,7 promile. Je to hlavně díky tomu, že máme vysoce kvalifikovaná novorozenecká centra, která shromažďují matky, jimž hrozí komplikovaný porod, případně prochází rizikovým těhotenstvím.

Také zde umějí pomoci nedonošeným dětem a předčasně narozeným miminkům, která jsou pro svou nízkou váhu nebo nedovyvinuté orgány ohrožena na životě nejvíce. Bohužel i u nás se rozmáhá strašák všech rodičů, a to je předčasný porod. Ten s sebou nese mnohá zdravotní i emocionální rizika.

Jedná se hlavně zátěž pro matku, která může být předčasným porodem a následným strádáním novorozeného miminka uvržena do poporodních depresí. Novorozeně samotné může dlouhé týdny bojovat o život.

Jaká jsou největší rizika při předčasném porodu?
– Fyzické postižení dítěte
– Mentální postižení dítěte
– Poporodní deprese matky
– Smrt novorozence