Se vstupem dítěte do základní školy čekají rodiče nové povinnosti. Je třeba se nejen zajímat o požadavky školy, ale také zařídit domácí zázemí tak, aby měl školák prostor na klidnou přípravu do školy.

Jak se změní dětský pokoj
Pokoj, který až doposud garantoval pro dítě prostor pro hru a odpočinek, je třeba změnit. Dítě, které vstupuje do školy, začíná mít mnoho dalších povinností, pro které musíme doma vytvořit ten správný prostor, kde si může žáček v klidu udělat úkoly, naučit se na příští den nebo splnit jinou školní povinnost.

Pokud má dítě k disposici pokoj pro sebe, zvládneme vše rozumným přesunem nábytku tak, aby vznikla tzv. studijní zóna, která bude alespoň opticky oddělená od zóny na hraní a zábavu. Stačí vybavit jeden kout psacím stolem, regálem na knihy, židlí, která bude splňovat zdravotní požadavky a odkladovým stolkem na školní pomůcky.

Pokud není u stolku okno jako přírodní zdroj světla, musíme pořídit stolní lampičku, která ve správném úhlu osvítí pracovní plochu školáka. Pokud se dítě musí dělit o pokojíček se sourozencem, je vhodné studijní zónu oddělit alespoň opticky prádelníkem nebo jiným kusem nábytku. Vhodný je i přenosný paraván nebo svislé žaluzie.

Oříškem však stále zůstává zařídit, aby druhé dítě nerušilo školáka hlukem. Pak je nejrozumnější, aby po dobu přípravy do školy bylo druhé dítě v péči některého jiného člena rodiny např. na vycházce nebo v jiné místnosti.
Je třeba dbát na to, aby se pokojík nezměnil pouze v pracovní zónu. Dítě potřebuje po práci relaxovat a nejlepší relax je pro dítě je hra.

Proto část pokoje věnujme na hrací zónu, kde se dítě může uvolnit, pozvat si kamarády nebo si prostě dělat to, co ho baví. Správným nábytkem pak dítě vedeme k tomu, aby se naučilo udržovat ve svém království pořádek a bylo mu jasné, že pravidelný úklid je jeho povinnost.

V neposlední řadě je pak nutné dbát na odpočinkový nábytek, zejména pak zdravou postel a matraci, která podpoří zdravý vývoj dětského těla. Školák si potřebuje před dalším školním dnem pořádně odpočinout, proto by režim dítěte školního věku měl být v odpočinku pevný a v domácnosti školáka by mělo být vše uzpůsobené tak, aby dítě nebylo během odpočinku rušeno. Odměnou nám bude školák, který nemá ve škole problémy a my na něho budeme hrdí.