Jeli jste nedávno do Bangkoku a určitě nechcete, aby o tom nikdo věděl? Nebo například navštěvujete kluby a nechcete, aby o tom už vůbec nikdo věděl, nejraději ani vy sám hned druhý den? Tak to pro vás máme špatnou zprávu, neboť pokud máte mobil vždy při ruce, neubráníte se tomu, aby někdo, nebo spíše něco (bavíme se o systému), nesledoval všechny vaše pohyby. A že to není žádná těžká věc, o tom se prakticky můžete přesvědčit vy sami, pokud si s vašim androidem najdete mapy a tam zadáte políčko „historie“ nebo „časová osa“ atd. Vyskočí vám mapa světa, na které budou zvýrazněna všechna místa, kde byla zaznamenána vaše presence – a to nemilosrdně a všude. Neexistuje výjimek a pokud nechcete přestat nosit mobil u sebe, možná byste se měli i zříci internetu a GPS.
označení na mapě

Jak se to vlastně vysleduje?

Není to ani tak složité. Je hned několik způsobů a některé z nich jsou mnohem jednodušší, než si myslíte. Předně je to připojení se k GPS, jakmile jste tam, tak už o vás ví. To je snad asi cesta, kterou si každý uvědomí, není to však jediná, neboť se také může stát, že se připojíte na wifi a už máte záznam, neboť váš chytrý telefon odesílá i takové informace, proto si klidně zjistíte, že jste vlastně byl i na místech, kde jste fyzicky nevstoupil, najel jste ovšem na jejich síť, což je poněkud podvraťácké, pokud se ani nepodíváte dovnitř.
značky na mapě

Co si z toho odnést?

Že Ať už si myslíte, jak jste schovaní, stačí se podívat na ony mapy a hned zjistíte, že ani vaše poloha není skryta před neviditelnými zraky Velkého bratra, který dnes zkrátka vidí opravdu všechno = je jen na nás, jestli jsme skutečně schopni to unést anebo propadneme panice. Není se však čeho bát, většinou se takové data používají pro marketing – většinou a to mluvíme o těch případech, kdy zrovna znát vaši lokaci není úplně výhodou. Je však třeba poznamenat, že většina dat, která se o vás takto sbírají, se skutečně užívají čistě kvůli marketingu, nikoliv pro nějaké špehování. I tak je jasné, že ne každému to může být zrovna příjemné.