K rybičkám se sice přitulit nemůžete, pozorovat ale jejich plavné pohyby napříč akváriem bývá pro většinu lidí velmi uklidňující. Také k jejich chovu nepotřebujete tolik času a energie. Tady je ale dobré vzít v potaz dvě věci. Zaprvé, vyžadované podmínky se napříč různými druhy rybiček liší, stejně jako se liší i množství práce, kterou budete muset vykonávat, i podle toho, jaké zvolíte akvárium. Zadruhé, ani rybičky se neudržují samy. Krom nutnosti jejich akvárium vybavit vyžadují i pravidelné krmení, čištění akvarijní vody, kontrolu podmínek vody včetně pH a teploty, a řadu dalších úkonů.
okrasná rybka
Které rybičky by si tedy měli pořizovat začínající akvaristé?
Živorodka duhová (paví očko, gupka)
Oblíbená a nenáročná všežravá rybka, pro kterou je typický pestrobarevný ocas a ploutve. Všežravosti by mělo být přizpůsobeno krmení, které můžete koupit v suché, granulované formě. Konkrétní zbarvení ocasu rybek se může lišit, protože v současné době už akvaristé vyšlechtili celou řadu různě zbarvených linií ryb. Hodnota pH pro ně nehraje příliš roli, preferují ale měkkou vodu.
Neonky (tetra neonová, neonka červená)
Rybky byste měli chovat v minimálním počtu deseti jedinců, mají totiž vysokou potřebu společnosti hejna. Krmit je můžete jak suchou a granulovanou, tak i živou potravou. Ani tetrám nedělá dobře tvrdá voda, preferují středně tvrdou, zatímco neonky vyžadují vodu měkkou podobně jako gupky. Dále je potřeba myslet na to, že přirozeným prostředím těchto rybek jsou zastíněné vody s bujnou vegetací. Tomu by se mělo přizpůsobit i akvárium, kdy by alespoň část z něj měla být osázena vegetací. Rybky také vyžadují možnost pohybu, akvárium tedy musí být také dostatečně prostorné.
rybičky v akvárku
Pokud rybkám vytvoříte vhodné a útulné prostředí, zajistíte správnou stravu a budete se starat o čistotu, vhodnou teplotu, pH a tvrdost vody, může se Vám podařit začít ryby rozmnožovat. Vaše cesta za úspěšným chovem právě začíná.