Každý finanční produkt má své výhody i nevýhody, nemůžeme tedy tvrdit, že by bylo něco pouze špatné, a něco jen výjimečné a bezproblémové.

Jedná se o klasický hypoteční úvěr, který je bezúčelový, a který se zajišťuje zástavním právem. Existují však i produkty tzv. bez registru, které se zajišťují jiným způsobem. V zásadě ovšem platí, že tímto způsobem lze uspokojit materiální potřeby klientů, aniž by bylo nutno prokazovat, k čemu peníze potřebujete. Může to být cokoliv, kromě nákupu nemovitosti např. pořízení jakéhokoliv pozemku, provedení rekonstrukce objektu atd.
upravená zahrádka.jpg

Výhody amerických hypoték

· Poskytovatel úvěru nevyžaduje uvádět důvod, ani cíl financování, pouze bankovní sektor požaduje doložit, že se nejedná o podnikatelský záměr.

· Nejsou vyžadovány doklady (faktury) z čerpání úvěru, tedy především ze zakoupení domácích spotřebičů, nářadí, automobilu, stavebního materiálu, stavební parcely, nebo jiného druhu pozemku atd.
obývák s terasou.jpg

· Mají vždy nižší úrokovou sazbu v porovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry. Jde o to, že zajištění nemovitosti zástavním právem představuje pro bankovní i nebankovní společnosti nižší míru rizika, a tím pádem je možné nastavit pro klienta přijatelnější úrok.

· Výhodou je i zapůjčení poměrně vysoké částky, určitým omezením je ovšem její závislost na hodnotě zastavěné nemovitosti. Většinou to bývá 70 procent hodnoty zástavy.

· Splátky lze rovnoměrně rozložit na poměrně dlouhou dobu, většinou na 15 – 20 let. Všechny společnosti tím pádem zajímá věk žadatele o úvěr, tedy schopnost dostát svým závazkům. Někdy však ani věk nemusí představovat problém, podmínky pro získání úvěru se většinou řeší individuálně. Výjimkou nejsou ani případy, kdy lidé splácí hypotéku do 75 let.

· Nemovitost zatíženou tímto typem úvěru lze prodat (sankce bývá zhruba kolem jednoho procenta úvěrové částky).

· Některé banky a nebankovní společnosti umožňují americkou hypotéku splatit předčasně bez sankcí, což zpravidla není možné u klasických hypotečních úvěrů.
lampy v kuchyni.jpg

Úskalí a nevýhody

· Vyšší úrokové sazby ve srovnání s klasickými hypotečními účelovými úvěry.

· Někteří poskytovatelé mají nastaven horní limit čerpání úvěru, který není závislý na ceně zastavované nemovitosti. Dolní limit bývá většinou 100 tisíc korun.

· Klient ručí svou nemovitostí, která je zastavěna ve prospěch věřitele. Každá hypotéka je běh na dlouhou trať a vždy je zde určité riziko její ztráty. Proto se vyplácí pečlivě zvážit všechna pro a proti, přece jen se jedná o dlouhodobý proces pravidelných splátek.