Přenosné lampy byly problematické díky přehřívání, neopatrné manipulaci s halogenovou žárovkou, byly přecitlivělé na časté rozsvěcení a zhasínání. Především však byly doslova žrouty energie. S nástupem rozvoje technologie diodových světel se trh začal zásobit různými druhy osvětlovací techniky a výrobci pamatovali také na přenosné a pevné reflektory s LED žárovkami, napájenými buď napětím ze sítě 230 V, nebo jako nízkonapěťové 12 a 24 V.
halogenové kulaté světlo.jpg

Jaký reflektor je vhodný

Především je třeba dbát na světelný tok a výkon. Pro výměnu stávajícího halogenu je nutné přihlížet k převodní tabulce výkonu stávajícího a nového zdroje. Např. halogen o příkonu 100 W nahradí LED diodové světlo o příkonu pouhých 20 W. U světel 250 W je to náhrada 50 W a poměrně často využívané halogeny 500 W lze nahradit diodovými světly 100 W.
Rozhodující je také volba prostředí. Lištové reflektory jsou určeny pouze pro interiér, ostatní se používají i ve venkovním prostředí, záleží vždy na stupni krytí IP. To určuje, zda bude možno reflektor nasadit i za deště, sněhu, mrazu, nebo dokonce jej vystavit průtoku vody, případně jej ponořit pod hladinu.
Podle provedení konstrukce osvětlovacího tělesa. Na trhu jsou v současné době nejvíce rozšířené klasické obdélníkové tvary s otočnou paticí, většinou ve stříbrné nebo černé barvě. Vyrábí se jako vysoko i nízkonapěťové, některé s PIR (pohybovým) čidlem a s více druhy teploty chromatičnosti (barvy světla). Novější verzí jsou tzv. slim reflektory v tenkém provedení, některé s konkávní optickou čočkou, která světelné paprsky rozptyluje.
venkovní světlo.jpg

Zapojení

Montáž by měla provádět odpovědná osoba způsobilá pro instalace elektrických zařízení (vyhláška 50). Většina světel typu reflektorů má vyveden třížilový kabel, který se propojuje do rozvodné svorkovnice. Pochopitelně nesmí být v průběhu instalace přívod pod napětím. Některá světla se prodávají bez přívodního kabelu, tehdy je třeba odmontovat zadní kryt a kabel připojit do zdířek svorkovnice světla. Lištový reflektor se zacvakne do lištového systému a lišta se pouze spojí napájecí speciální koncovkou.